İçişleri Bakanlığı müfettiş gönderdi:'Belediye yönelik 'RÜŞVET' suçlamasında 'ŞOK' gelişme'

İçişleri Bakanlığı müfettiş gönderdi:'Belediye yönelik 'RÜŞVET' suçlamasında 'ŞOK' gelişme'
07 Şubat 2021 - 22:06 - Güncelleme: 07 Şubat 2021 - 22:25
İzmirli işadamı Çetin Telek, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, başkan yardımcısı Ali Ulvi Dülger ile görevden alınan Kemal Selvitopu, Mustafa Topbaş, eski İtfaiye Daire Başkanı Murat Varlıtoprak'ın da aralarında bulunduğu 11 kişi hakkında, 'RESMİ BELGEDE SAHTECİLİK', 'RÜŞVET', 'İRTİKAP' ve 'GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA' suçlarında Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu. İş adamı Telek'in suç duyurusu şok yaratırken, Konak Belediyesi iddialarla ilgili açıklama yapmıştı. Konak Belediyesi'nden yapılan 2 sayfalık açıklamada suç duyurusunda bulunan Çetin Telek'in Konak Belediye Başkanı Abdül Batur'u hedef göstermesi tepkiye neden olmuştu. Açıklamada ayrıca, 'İtfaiyenin uygunluk raporunun nasıl alındığı, belediyemiz tarafından sorgulanması söz konusu değildir. İtfaiye uygunluk raporu her ruhsat almak isteyenin getirmesi durumunda belediyemizce, yasal evrak olarak kabul edilir ve işlem yapılır' satırlarına yer verilerek hedef İzmir Büyükşehir Belediyesi gösterilmişti.
Cumhuriyet Savcılığı soruşturmayı sürdürürken şok bir gelişme daha yaşandı. İşadamı Telek, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ile başkan yardımcısı Ali Ulvi Dülger hakkındaki şikayetinden vazgeçti. İşadamı Çetin Telek, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bağlı olduğu İtfaiye Daire Başkanlığı'na yönelik şikayeti sürüyordu. 
Tüm bu gelişmeler üzerine İçişleri Bakanlığı, RÜŞVET olayı üzerine İzmir'e 3 müfettiş gönderdi. Kısa bir süre önce İzmir'e gelen müfettişler ilk olarak rüşvet iddialarında bulunan iş adamı Çetin Telek'in ifadesini aldı. Yaklaşık 4 saat ifade veren Telek, kendisine ait raporla rızası dışında otel işletmesine ruhsat verildiğini tekrarladı. Müfettişlerin önümüzdeki günlerde İtfaiye Daire eski Başkanı ile Büyükşehir yetkilileri ile Konak Belediye yetkililerinin ifadesini alacağı öğrenildi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bir ayda yazılması gereken gerekçeli karar 4 ay 10 günde yazılmayınca
Bir ayda yazılması gereken gerekçeli karar 4 ay 10 günde...
Cumhuriyet Savcısı Çalışır'dan dikkat çeken paylaşım:'KIRLANGIÇ OLMAK İSTERDİM'
Cumhuriyet Savcısı Çalışır'dan dikkat çeken...