İzmirli vucutçu avukatın tanıklığını türkücü avukat yapacak

İzmirli vucutçu avukatın tanıklığını türkücü avukat yapacak
24 Şubat 2021 - 22:31 - Güncelleme: 24 Şubat 2021 - 22:44

İstanbul Barosu avukatlarından N. S. tarafından hakim, savcı ve avukatların bulunduğu 40 bin üyeli bir sosyal medya grubunda meslek etiğine sığmayacak şekilde vücudunu sergileyen fotoğraflar yayınladığı gerekçesiyle şikayet edilen İzmir Barosu avukatlarından Orhan Önal hakkında disiplin kovuşturması sürüyor. Savunma yapmaya hazırlanan Önal'a en büyük destek türkücü olmak için hakimliği bırakan avukat Özkan Yıldırım'dan geldi. Ayrıca çok sayıda bestesi bulunan Yıldırım, Önal'ın yanlış bir şey yapmadığı için her platformda desteklediğini söyledi. 

2019 yılında yapılacak Avrupa Vücut Geliştirme Şampiyonası'na hazırlanan, daha önce de Türkiye dereceleri bulunan lisanslı bir sporcu olan İzmir Barosu avukatlarından Orhan Önal, vücut geliştirme sporu antremanı yaparken çekilmiş fotoğraflarını altlarına 'Beraat aldım', 'Bu dava da bitti' diye yazılar yazıp paylaştığı için baroya şikayet edildi.
 

Önal'ı meslek etiği ile bağdaşmayacaklar davranışlar sergilediği için şikayet eden İstanbul Barosu'na kayıtlı avukat N. S., hazırladığı dilekçede şu ifadelere yer verdi:

"Meslektaş sosyal hayatında dilediği gibi poz vermek hakkına elbette ki sahip. Ancak ilgili meslektaş kendi sayfa ve sitelerinde bu paylaşımları yapmıyor. Bu paylaşımları 40 bini aşkın kişinin takip ettiği, 'Hakim, savcı, hukukçu' ismi ile kurulmuş ve yayınlanan, içerisinde mesleki konuların tartışıldığı, çok sayıda hukuk öğrencisinin, avukatın, hakim ve savcının üye olduğu platformlarda, fotoğrafların üzerine 'beraat aldım', 'bu dava da bitti' gibi iletiler yazarak paylaşıyor."
 

BARO SAVUNMASINI İSTEDİ

İzmir Barosu şikayet üzerine Önal'ın savunmasını istedi. Avukat Önal ise savunmasında vücut geliştirme sporunda kendisini ve düşüncesini ifade etme özgürlüğünü kullandığını belirterek, avukatlık meslek kaidelerine aykırı bir durumunda olmadığını ifade etti.

Önal, "Fotoğraflarım kendimi ifade etme biçimi kapsamındadır. Sportif bir faaliyetin icrasına dair paylaşılan, "üzerinde yağ oranımı düşürmem lazım, bugün mutluyum beraat aldım" yazan fotoğrafın paylaşılması hukuka uygun fikir beyanı, an bildirimidir" diye cevap verdi.
 


 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bir ayda yazılması gereken gerekçeli karar 4 ay 10 günde yazılmayınca
Bir ayda yazılması gereken gerekçeli karar 4 ay 10 günde...
Cumhuriyet Savcısı Çalışır'dan dikkat çeken paylaşım:'KIRLANGIÇ OLMAK İSTERDİM'
Cumhuriyet Savcısı Çalışır'dan dikkat çeken...