372 cezaevinin 55'inde pozitif vaka bulunuyor

372 cezaevinin 55'inde pozitif vaka bulunuyor
19 Şubat 2021 - 20:19

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nün resmi internet sitesinden ülkemiz ceza infaz kurumları ile ilgili koronavirüs bilançosu açıklandı.

Adalet Bakanlığına bağlı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünden yapılan koronavirüs açıklaması ile cezaevlerindeki koronavirüs tablosu da netlik kazanmış oldu. Bakanlık bu açıklama ile sosyal medya da terör örgütlerinin provakasyonlarını engellemiş oldu.

ÜLKEMİZ CEZAEVLERİNDE KORONA TABLOSU (RESMİ AÇIKLAMA)

Şu an itibarıyla 372 Cezaevinden 55’inde covid-19 pozitif vaka bulunmaktadır. 

Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından yapılan bildirimlere göre; bugün itibarıyla cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlülerden toplam Covid-19 vaka sayısı 240’tır. Bu tutuklu ve hükümlülerden 2’si yoğun bakımda olmak üzere 33’ünün Sağlık Bakanlığı tedavi algoritması çerçevesinde, hastanede yatırılarak tedavilerine devam edilmektedir. Testi pozitif çıkan tüm tutuklu/hükümlülerin genel sağlık durumları iyidir. Entübe durumda olan tutuklu/hükümlü bulunmamaktadır. Tedavilerine cezaevlerinde devam edilen diğer 207 tutuklu ve hükümlünün ise covid-19 açısından herhangi bir semptomu bulunmamakta olup; genel sağlık durumları iyidir. 

Covid-19 salgınından etkilenen tutuklu/hükümlülerin yakınlarına, sağlık durumları ile ilgili bilgilendirme Sağlık Bakanlığı ve cezaevleri müdürlükleri tarafından düzenli olarak yapılmaktadır. 

Yine Cumhuriyet Başsavcılıklardan alınan bilgilere göre; Covid-19 salgınının ülkemizde etkili olduğu 14 Mart 2020 tarihinden bu yana hayatlarını kaybeden 19 mahkumun kronik rahatsızlıkları (diyabet, hipertansiyon, tüberküloz, KOAH, astım, böbrek yetmezliği, beyin kanaması, göğüs hastalıkları) nedeniyle salgın öncesinde veya salgın sırasında hastanelerde tedavi edildikleri, 9 hükümlünün ise Covid-19 virüsüne bağlı olarak bağışıklık sistemlerinde gelişen komplikasyonlar sebebi ile vefat ettiği tespit edilmiştir.
 
Dolayısıyla, bu süreçte hayatını kaybeden mahkumlardan 19’unun bir hastane geçmişi olduğu veya kronik hastalıklardan tedavi süreçlerinin bulunduğu görülmektedir. 

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, CTE Genel Müdürlüğü, İl Pandemi Kurulları ve Cumhuriyet Başsavcılıklarınca iş birliği içerisinde insan sağlığı ve sağlıklı yaşam hakkı için alınan tedbirler, tüm kurumlarımızda etkin bir şekilde ve titizlikle sürdürülmektedir. 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
kaynak:adalet-tv

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Aralarında avukatta var:'İzmir merkezli 8 ilde FETÖ operasyonu'
Aralarında avukatta var:'İzmir merkezli 8 ilde FETÖ operasyonu'
Korona yüzünden:'İzmir 9.Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimi Ali Atay yoğun bakımda'
Korona yüzünden:'İzmir 9.Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimi Ali Atay...